Bessel van der Kolk
„Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy”
Wydawnictwo Czarna Owca, 2018
Podobnie jak Judith L. Herman, Bessel van der Kolk, profesor psychiatrii, wykładowca, badacz i uznany autor wielu publikacji naukowych, prowadzi czytelnika krętymi ścieżkami traumy, poprzez ludzki system neurologiczny, umysł i ciało. To fascynująca wyprawa do świata neurobiologii w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: co dzieje się z człowiekiem, kiedy doświadcza stanu bezradności i zagrożenia życia? W jaki sposób można mu pomóc?
Książka Bessela van der Kolka jest podręcznikiem akademickim, a jednocześnie wieloletnim bestsellerem, ze względu na język, jakim została napisana i na zawartą w niej wiedzę, kompendium tego, co należy wiedzieć o traumie. Wybitny psychiatra pisze nie tylko przystępnie – śmiało i z talentem łączy naukową perspektywę z własnym człowieczeństwem. Umie wyważyć zawarte w książce naukowe fakty i badania z nieodzownym poczuciem empatii i zrozumienia, kiedy jego ścieżki, jako lekarza, przecinają się ze ścieżkami pacjentów, szukających pomocy. To dar, bardzo rzadki, który dla poszkodowanych jest wybawieniem.
Inny znany amerykański naukowiec, psycholog i psychoterapeuta Peter A. Levine, pisze, że „otwartość na osiągnięcia nauki i prawdę doświadczenia, a także ogromne społeczne zaangażowanie Autora, czynią jego dzieło fascynującym poznawczo i niezwykle użytecznym dla praktyki terapeutycznej”.
Szkoda, chciałoby się powiedzieć, że tak niewielu praktyków czytało van der Kolka, że tak niewielu czytało go ze zrozumieniem i że tak niewiele z jego dorobku wynika dla ofiar przemocy.