Mężczyźni objaśniają mi świat

Numer:

Rebecca Solnit
„Mężczyźni objaśniają mi świat”
Wydawnictwo Karakter, 2017

Na samym początku swojej książki „Mężczyźni objaśniają mi świat” Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, historyczka i działaczka feministyczna, przytacza anegdotę, mało śmieszną, kiedy to na jednym z przyjęć pewien mężczyzna tłumaczy jej, czym jest książka – książka, którą napisała Solnit. Nie przestaje, nawet kiedy dowiaduje się, że rozmawia z autorką. Mężczyzna nie tylko nie przyjmuje tego do wiadomości; on uznaje, że to w sumie nieistotne. 

„Mężczyźni objaśniają rzeczy tego świata mnie i innym kobietom, niezależnie od tego, czy wiedzą, o czym mówią, czy też nie” – pisze Rebecca Solnit. Jej książka nacechowana jest kobiecą perspektywą, której nikt nie chce dostrzec. Nikt nie chce uznać kobiecych doświadczeń, jakby były mniej ważne, pozbawione znaczenia.  

„Każda kobieta wie, o czym mówię. Istnieje pewien rodzaj tupetu, który utrudnia kobietom działanie na wszelkich polach: powstrzymuje je przed zabraniem głosu, a zarazem sprawia, że nawet jeśli odważą się go zabrać, ich głos pozostaje niesłyszalny, zmusza młode kobiety do milczenia, pokazując im (podobnie jak na przykład molestowanie na ulicy), że ten świat nie należy do nich. Tresuje się nas w zwątpieniu we własne siły i w samoograniczaniu się, pozwalając zarazem mężczyznom ćwiczyć się w niczym nie uzasadnionej nadmiernej pewności siebie”. 

Rebecca Solnit w swojej książce twierdzi, że ta właśnie arogancja, to ignorowanie, kontrolowanie, lekceważenie, uciszanie, onieśmielanie, poniżanie, pouczanie,  wykluczanie – to prosta droga do kolejnych aktów przemocy: zastraszania, molestowania, pobić, gwałtów, kobietobójstw. Do przemocy, która z kolei znów zatacza koło, bo kiedy o niej mówimy, ponownie spotykamy się z arogancją, ignorowaniem, lekceważeniem, uciszaniem. 

Dzięki książce Solnit poznajemy prawidła i nabywamy umiejętność ich nazwania, a to pierwszy krok do zrozumienia świata, w którym żyjemy. Stąd już kolejny, do wyzbycia się poczucia winy i poczucia nieadekwatności. 

Lektura, która budzi świadomość, że to nie z nami jest coś nie tak – to ze światem jest coś bardzo nie tak! Polecamy!